YKS İçin 8 Önemli Tavsiye
29 Haziran 2018

Tatil mi Terapi mi

Yaz geldi, güneş açtı, havalar ısındı. Artık kendimizi daha iyi hissediyoruz. Kapalı havaların insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler doğurduğu doğrudur. Bununla birlikte açık ve güneşli havaların aksi yönde olumlu etkileri olmaktadır. Peki bu durum psikolojimizi düzeltir mi? Yani yaşadığımız psikolojik bunalımdan kurtulur muyuz?

Burada iki önemli konu danışanların kafasını karıştırabilir. İyi hissetmek ve iyileşmek.
İyi hissetmek iyileşmek demek değildir. Yaşamımızda bizim moral ve motivasyonumuzu yükselten şeyler olabilir ancak bunlar bizi iyileştirmez sadece enerjimizi arttırır. Peki enerjimizin artması bizim için ne ifade eder? Ya da psikolojik problemlerimiz için neyi ifade eder? Bu terapilerde de kullandığımız bir şeydir. Danışanın motivasyonu varsa terapi süreci de bir o kadar etkili ve verimli geçmektedir.

“Aslında tatile gitsem, biraz kafamı dinlesem hiç bir sorunum kalmayacak? sizce de iyi gelmez mi?” sorusunu danışanlarımızdan çok sık duyarız. Terapist olarak soracağımız ilk soru şu olur; “Tatilden dönünce ……?” İşte başlıkta da belirttiğimiz “Tatil mi Terapi mi?” sorusu burada önem kazanmaktadır.

Tabi ki tatil planları yapılmalı ve gidilmeli ancak eğer devam eden seanslar varsa ya da bir terapi sürecine girilecekse bu tatil programı yapılırken terapistle fikir alışverişinde de bulunulmalı.

Tatile tabi ki gidilmeli, kendinize zaman ayırmak sizin iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fakat unutmayın ki iyi hissetmek başka iyileşmek başkadır. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için tercihinizi terapiden yana kullanmalısınız.

Uzm. Psk. Uğur Şentürk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir