Özgüven Nedir ve Nasıl Kazanılır
18 Nisan 2017
Mutlu Birlikteliğin 15 Kuralı
3 Mayıs 2017

Sınav Kaygısı ve Öneriler

Ülkemizde milyonlarca çocuk ve genç her yıl farklı farklı sınavlara girmektedir. Liselere geçiş sınavı ve üniversite sınavı ile sınırlı olmayan bu değerlendirmeler hemen hemen hayatımızın kritik noktalarındaki geçiş şartlarından biri gibi görünmektedir. Bu durum sürekli sınava tabi tutulan gençlerde de kaygı durumunun normal sınırların üzerine çıkmasına neden olmaktadır. Eğer sınav kaygısı normal dozun üstüne çıkarsa psikolojik olarak etkilenen genç kendisini yıpratabilir ve akademik başarısızlıkla karşı karşıya kalabilir.

Sınava giren gençlerin heyecanlanması ve kaygı düzeyinin artması gayet normaldir. Çünkü, kaygı ve heyecan insanları her alanda makul bir davranış örüntüsünün içine çekerek kendilerinin meşgul oldukları uğraşı alanlarında daha başarılı olmalarını sağlar. Burada önemli olan kaygının ve heyecanın dozudur.

 

Sınav Kaygısını Azaltmak İçin 6 Altın Öneri

 • Temel İhtiyaçlarınızı Sağlıklı Bir Şekilde Karşılayın: Uyku , beslenme ve diğer temel ihtiyaçların düzenli bir şekilde karşılanması gerekmektedir. Temel ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılayan bireyin enerjisi ve dikkati yüksek olurken stres düzeyi ise düşük olur. Ayrıca gün içerisindeki aktivitelerini daha dinç ve huzurlu bir şekilde yerine getirmektedir.
 • Düşüncelerinizi Yönlendirin: Stres insanların başarılı olması için bir araca dönüşebilir. Sınav kaygısı yaşayan gençlerin de bu kaygıyla birilikte sınavlarına hazırlanmaları onların daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla sınav kaygısını yok etmek yerine kaygılarınızı kontrol altına alarak onunla birlikte sınava hazırlanmak akademik başarıyı da beraberinde getirir.
 • Planlı Çalışmak: Sınav tarihlerini mutlaka sürekli görünebilecek bir yerlere not edin. Arada bir sınava kaç gün kaldığını hesaplayarak çalışmalarınızı programlayın.
 • Sık Sık Gevşeme Egzersizleri Yapın: Gerginliği azaltmak için vücudunuzu gevşeten çalışmalar yapın. Sistemli bir şekilde yapılan gevşeme egzersizleri ve düzenli olarak yapılan spor aktiviteleri kaygı ve stres düzeyini azaltmaktadır.
 • Sosyalleşin: Yoğun çalışma temposu içerisinde olan gençler kendilerine zaman ayırmakta güçlük çekiyorlar. Sürekli ders çalışan gençlerin kendilerine mutlaka keyif aldıkları aktiviteleri yerine getirmek için zaman ayırmaları gerekmektedir. Spor yapmak, tiyatroya ya da sinemaya gitmek, güzel bir manzara karşısında yürüyüş yapmak vs. gibi faaliyetlerde bulunun.
 • Ailenizle Zaman Geçirin: Odanıza kapanıp sadece ders aralarındaki 10 dakika gibi kısa sürelerde ailenizle zaman geçirmeyiniz. Her gün ailenizle kaliteli bir şekilde 1 – 1,5 saat zaman geçirin. Sohbet edin, birlikte ev dışı aktivitelerde bulunun, aile oyunları oynayın.

 

Sınav Kaygısı Yaşayan Gençlerin Ailelerine Öneriler

 • Aileler çocuklarını sınav başarılarına göre değerlendirmemelidir. Çocuklarını her koşulda sevdiklerini ve onlara değer verdiklerini hissettirmelidir.
 • Çocuğun yeteneklerinden daha fazlasını beklemeyin.
 • Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın
 • Evinizi ve sosyal yaşamınızı çocuğun sınavlarına göre ayarlamayın. Örneğin çocuk ders çalışacak diye davetlere gitmemek ya da davet vermemek doğru uygulamalar değildir.
 • Herhangi bir başarısızlık durumunda çocuklarınıza yargılayıcı ve küçük düşürücü cümleler kurmayın. “Çalışmadın o yüzden başarısız oldun”, “Senden hiçbir şey olmaz”, “O kadar fedakarlık yapıyoruz karşılığı bu mu?” gibi cümleler yapıcı değildir.
 • Kendinizden örnekler vermeyin “Bizim zamanımızda kitap bile yoktu, şimdi her şey var, başarısızlığın bahanesi yok.” Gibi kendimizden verdiğimiz örnekler gençleri strese sokabilir.
 • Başarılarda ödül, başarısızlıklarda ceza yöntemi uygulamayın.
 • Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Aile oyunları oynayın. Sosyal aktivitelerde bulunun.
 • Çocuğunuzla iletişiminizi sağlıklı ve sıcak bir şekilde sürdürün. Çünkü sağlıklı iletişim kurulan çocuklar endişelerini aileleriyle daha kolay paylaşırlar.
 • Çocuğunuzu dikkatli bir şekilde izleyin ve eğer sınav kaygısı makul düzeyin üstüne çıkıyorsa destekleyici bir şekilde yardımcı olun. Sınav kaygısının aşılamadığı durumlarda gecikmeden bir uzmandan destek alın.

Psikolog Uğur ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir