Ergenlik Çağı Depresyonu ve Ailelere Öneriler
18 Nisan 2017
Sınav Kaygısı ve Öneriler
24 Nisan 2017

Özgüven Nedir ve Nasıl Kazanılır

 

Kendimize güvenmemiz hayatımızı başarılı bir şekilde idame ettirebilmek açısından çok önemlidir. Bazı insanlar bunun için özgüvenin ne kadar önemli olduğunun farkındayken bir kısım ise özgüven ile ilgili olarak kendilerinde bulunan eksiklikleri gidermek için çaba sarf etmiyor. Ancak hayatın her alanında başarılı olabilmek için bireyin özgüveninin yüksek olması gerekmektedir.

Özgüveni yüksek olan kişiler diğer insanların da güvenini kazanır. Arkadaş çevresi, ailesi, iş çevresi ve/veya hitap ettiği kesim özgüvenli insanlara daha fazla güvenmektedir. Bu da hem sosyal hem akademik hem de mesleki alanlarda başarılı olmayı sağlamaktadır.

Kendisine güvenmekte güçlük çekenlerin bazı çalışmalar yaparak özgüvenlerini yükseltmeleri mümkündür.

Özgüveninizi Arttırmak İçim 9 Altın Öneri

  • İçsel Konuşmalarınızı düzenlemek ilk adım olmalıdır. Bütün insanlar içsel konuşmalara maruz kalır. Bu içsel konuşmalar zaman zaman olumlu zaman zaman ise olumsuz olmaktadır. Olumsuz içsel konuşmalar özgüveni aşağıya çeker. Örneğin; bir işe başlayacaksınız ve içinizden şöyle bir his (içsel konuşma) size sesleniyor; “Sen bu işi yapmak için çok yetersizsin, rezil olmaktansa bu işi yapma” gibi. Dolayısıyla olumsuz içsel konuşmaları susturup, olumlu içsel konuşmalarımıza ağırlık vermeliyiz.
  • Motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışın. Hayatımızda amaçlarımız vardır. Her zaman bu amaçlara ulaşamayabiliriz. Böyle durumlarda motivasyonumuzu bozmadan çalışmalarımıza ve hedeflerimize adım atmaktan vazgeçmemeliyiz.
  • Kendinizi takdir edin. Yaşamınızda sizin başarılı olduğunuz birkaç anınız mutlaka vardır. Bunları düşünerek kendinize ve çevrenize neler hissettirdiğinizi göz önüne alıp kendinizi takdir edin.
  • Mükemmeliyetçi olmayın. Mükemmeliyetçilik özgüven yıkımı için birebirdir. Mükemmeliyetçi yaklaşımda bulunan kimseler hedeflerine ulaşamadığında, başarısız olduğunda ve beklenen takdir gelmediğinde özgüvenleri aşağıya doğru çekilecektir.
  • Başarısızlıklardan ders çıkartın. Unutmayın ki hayatınız boyunca hata yapabilirsiniz. Bu başarısızlığa neden olan hatalarınızı tespit edip onarmaya çalışın. Kendinizi suçlamak yerine ders çıkartırsanız hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız ve özgüveninizi yüksek tutmuş olursunuz.
  • Diğer insanlarla aranızdaki ilişkilerinizi nazik tutun. Kibarlık yapmak ve bazı durumlarda diğer insanlara öncelik tanımak sizin hakimiyet alanınızın olduğunu ve olaylara tesir edebildiğinizi size düşündürecektir. Örneğin; Market kasasında beklerken sıra için yardım isteyen birine sıranızı vermek gibi davranışlar sizin hakimiyet ve tesir alanınızın olduğunu gösterir. Böylelikle özgüven düzeyinizi arttırmak için bir şey daha yapmış olursunuz.
  • Yeni bir şeyler deneyin. Performans kaygısına düşmeden hakim olduğunuz alanların ve becerilerin dışında bir şeyler yapmaya çalışın. Başarılı ya da başarısız olabilirsiniz ancak değerlendirmenizi yaparken performansınızı dikkate almayın. Her yeni bir denemede performansınız artacaktır.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Kendi sahip olduğunuz maddi – manevi olanaklarla başkalarınınkini kıyaslamak size hiçbir fayda sağlamayacaktır.Hatta bu sizin için daha kötü bir resim ortaya koyabilir. Çünkü sizin imkanlarınızdan/başarılarınızdan daha fazlasına sahip olanlar her zaman olacaktır.
  • Sosyal destek alın. Sosyal destek çok önemli bir destek türüdür. Etrafınızda sizin moral ve motivasyonunuzu düşürecek insanlardan mümkün olduğunca uzak durup size her koşulda destek vererek motivasyonunuzu arttıracak insanlarla birlikte hareket edin.

Psikolog Uğur ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir