Sınav Kaygısı ve Öneriler
24 Nisan 2017
Evlilik Korkusu ve Kurtulmanın Yolları
8 Mayıs 2017

Mutlu Birlikteliğin 15 Kuralı

İnsanlar birbirleriyle iletişim kurmaya başladığı andan itibaren aralarında dinamik bir ilişki oluşmaya başlar. Bu ilişki zaman zaman pozitif olsa da zaman zaman bir takım problemler içerebilir. Özellikle duygusal temelli olan ilişkilerde çiftlerin birbirlerine karşı geliştirmiş olduğu beklentiler ve bu beklentilerin karşılanması ya da karşılanmaması yaşanacak ilişkinin gidişatını belirler.

Duygusal temelli ilişkilerde bireysel özellikler ön plana çıkmaktadır. Bu bireysel özellikler çiftler arasında farklılıkların doğmasına da neden olur. Oluşan bu farklılıklarla birlikte ilişkinin düzenli bir şekilde devam etmesi için iki tarafın da bir takım fedakarlıklar, özveri ve çaba göstermesi gerekir. O yüzden çiftlerin birbirlerini anlamaları ve beklentilerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Mutlu bir birlikteliğin oluşması için bu şarttır. Bunun yanında sağlıklı bir ilişkinin kurulabilmesi için yapılması ya da yapılmaması gereken bazı şeyler vardır.

Mutlu Birlikteliğin 15 Kuralı

1 – Partnerinizle net bir şekilde iletişim kurun. Rahatsız olduğunuz herhangi bir şeyi rencide edici bir dil kullanmadan partnerinizle mutlaka paylaşın.

2 – “Biz” olmak önemlidir. Ancak bu düşünce zaman zaman hepimizin ayrı ayrı birey olduğunu unutturabilir. Partnerinizin yetişkin bir birey olduğunu unutmayın.

3 – 3. kişilerin sizin hakkınızda yapmış olduğu yakıştırmaların ve yorumların ilişkinize zarar vermesine engel olun.

4 – İş ya da sosyal yaşamınızdaki problemlerinizi partnerinizle paylaşın. Evinizde veya birlikte geçirmiş olduğunuz zamanlarda iş hayatınızı merkezi konuma getirmeyin.

5 – Her ilişki belli bir süre sonra monotonlaşabilir. Bundan kurtulmak için birbirinize jestler yapın. Küçük ve etkileyici yeniliklerle ilişkinize heyecan katın.

6 – Doğum günü, evlilik yıl dönümleri vs. gibi özel günleri kutlayın. Bu günlerinizi anılaştırın. Sık sık bu günlerinizi sohbetlerinizde anarak canlı tutun.

7 – Her insan beğenilmek ister. Birlikteliğinizin süresi ne olursa olsun güzel sözlerle beğenilerinizi dile getirin. Bu partnerinizin size daha fazla motive olmasını sağlar.

8 – Birbirlerinizin fikirlerine önem verin. İfade edilen her söyleme katılmasanız da birbirinizin herhangi bir konu hakkında yapmış olduğu yorumları ciddiye alın.

9 – Birbirinize her konuda katılmak zorunda değilsiniz. Eleştiriler ilişki içerisinde olabilir ancak bu saygı çerçevesini aşmamalı.

10 – Öfke anında birbirinizden müsaade isteyin. Konunun üstünü örtmeyin. Daha sonra sakinleşince konuşmak için birbirinizden müsaade isteyin.

11 – Tartışmalarınızda “haklı – haksız” aramayın. Tartışmalarınız daha ziyade problemlerin çözümüne odaklanmalı.

12 – Ortak paylaşımlarınız olsun. Evde ya da dışarıda bütün işleri tek bir kişi takip etmemeli. İş bölümü yapın.

13 – Birlikte geçirdiğiniz zamanların kaliteli olmasına dikkat edin. Birlikte geçirilen zamanın süresinden çok kalitesinin önemli olduğunu unutmayın.

14 – İlk tanıştığınızda zevk alarak yaptığınız aktiviteleri yapmaya devam edin. Bu aktiviteleri çeşitlendirin.

15 – Sosyal yaşam çok önemlidir. Sosyalleşmeyi unutmayın. Hafta sonu ve bazı akşamlar için program düzenleyin.

 

Psikolog Uğur ŞENTÜRK

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir